- Smulkiau
- Peržiūros: 4574
“Prus Prima herbo bajorų Grybauskų (Grzybowski) genealogijos kartų schemos (”rodoslovnaja” fragmentas).
39-tuoju numeriu įrašytas mūsų Prezidentės Dalios Grybauskaitės prosenelis Zacharijus Grybauskas (Zacharij Grzybowski).
LVIA ,F.391, Ap.7, B.4127, l.76 (XIX a. pab.)
Senieji heraldikai, šios giminės protėviu nurodo buvus vieną iš prūsų karo vadų, pasitraukusių iš Kryžiuočių ordino užimtų prūsų žemių į Mozūrijos kunigaikštystę. Pateikiamas net jo vardas- Windig‘as.
Iš Mozūrų kunigaikščio Boleslovo, o vėliau jo sūnaus Traidenio jie gavo žemių aplink Grzybowo vietovę ir įleido čia šaknis.Vėliau genealoginės šakos išsišakojo po Abiejų Tautų respubliką. Dar ir dabar giminės pėdsakus Mozūruose rodo Grzybowo pavadinimo kaimelių ir gyvenviečių gausa (daugiausiai dabartinės Mlavos gminoje, Mozūrijos vaivadystėje).
Lietuvoje Prus Prima herbo Grybauskai (Grzybowski) pastebimi nuo XVII a. antros pusės, kuomet vienas iš šios plačios mozūrų bajorų giminės atstovų Jan Grzybowski 1677 m. pardavė paveldėtas žemes Zajončkų bajorkaimyje (Vizo žemė) ir persikėlė į Žemaitiją į Baisogalos apylinkes. Ilgainiui jo sūnų ir anūkų pradėtos genealoginės gijos išsišakojo po Dotnuvos, Baisogalos, Pernaravos, Vosiliškio, Šiluvos ir kt. apylinkes ir tvirtai įleido šaknis Lietuvoje. XVII a. - XIX a. laikotarpiu valdė ir nuomojo Gankių, Jankūnų, Urniežių, Pernaravos ir kt. dvarelius ir viensėdžius, giminiavosi su Vainilavičiais,Valentinavičiais, Stauskais, Daugėlomis ir kt. smulkiomis Lietuvos bajorų šeimomis.
- Smulkiau
- Peržiūros: 4782
Saugomi LVIA, F.1135 (Vilniaus mokslų bičiulių draugijos archyvinis fondas), AP.6 ( Žemaitijos istorijos ir kultūros tyrinėtojo M.Brenšteino 1874 - 1938 m.) archyvas),B.218,L.76 ir L.192,
Medžius sudarė, atrodo, pats M.Brenšteinas XX a. pr.pagal Šukštų ir Nagurskių šeimose tuomet saugotus archyvinius dokumentus.
![]() |
||
Nagurskių genealoginis medis, B. 218, L.76 | Šukštų genealoginis medis, B. 218, L.192 |
1836 m. birželio mėn. 23 d. Vilniaus bajorų deputacijoje sudaryto Šukštų bajorystės išvadų dekreto pirmasis puslapis.
Visas dokumentas, apimantis 16-ka puslapių ir penkiolikos kartų genealogijos schemą, aprašantis giminės istoriją nuo XIV amžiaus iki XIX a. 4-tojo dešimtmečio ir cituojantis įvairius LDK teismų, bažnyčių archyvų įrašus bei senųjų herbynų duomenis yra
LVIA, F.391, Ap.1, B.1055 ,L .49-59.