Spausdinti
Smulkiau: | Atnaujinta: 2015 m. kovo 23 d. | Parašyta 2015 m. kovo 23 d. | Peržiūros: 5129

“Prus Prima herbo bajorų Grybauskų (Grzybowski) genealogijos kartų schemos  (”rodoslovnaja” fragmentas).


39-tuoju numeriu įrašytas  mūsų Prezidentės Dalios Grybauskaitės prosenelis Zacharijus Grybauskas (Zacharij Grzybowski).


LVIA ,F.391, Ap.7, B.4127, l.76 (XIX a. pab.)

Senieji  heraldikai, šios giminės protėviu nurodo buvus  vieną iš prūsų karo vadų, pasitraukusių iš Kryžiuočių ordino užimtų prūsų žemių į  Mozūrijos kunigaikštystę. Pateikiamas  net jo vardas- Windig‘as.
Iš Mozūrų kunigaikščio Boleslovo, o vėliau jo sūnaus Traidenio jie gavo žemių aplink Grzybowo vietovę  ir įleido čia šaknis.Vėliau  genealoginės šakos išsišakojo  po Abiejų Tautų respubliką. Dar ir dabar giminės pėdsakus Mozūruose  rodo Grzybowo pavadinimo  kaimelių ir gyvenviečių gausa (daugiausiai dabartinės Mlavos gminoje, Mozūrijos vaivadystėje).

Lietuvoje  Prus Prima herbo Grybauskai (Grzybowski) pastebimi  nuo XVII a. antros pusės, kuomet vienas iš šios plačios mozūrų bajorų giminės atstovų  Jan Grzybowski  1677 m. pardavė  paveldėtas žemes Zajončkų bajorkaimyje (Vizo žemė) ir  persikėlė į Žemaitiją į  Baisogalos apylinkes. Ilgainiui jo sūnų ir anūkų pradėtos  genealoginės gijos išsišakojo po Dotnuvos, Baisogalos, Pernaravos, Vosiliškio, Šiluvos ir kt. apylinkes ir tvirtai įleido šaknis Lietuvoje. XVII a. - XIX a. laikotarpiu  valdė ir nuomojo  Gankių, Jankūnų, Urniežių, Pernaravos ir kt. dvarelius ir viensėdžius, giminiavosi su Vainilavičiais,Valentinavičiais, Stauskais, Daugėlomis ir kt. smulkiomis Lietuvos bajorų  šeimomis.